Kuntavaalit 2021

KUNTAVAALIOHJELMA 2021:

Arvot päätöksenteon pohjana 

Oulu on monipuolinen ja idearikas pohjoisen pääkaupunki, jonka vahvuutena ovat erilaiset alueet. Oulun Keskusta haluaa kehittää kaikkia Oulun kaupungin alueita tasapuolisesti. Laadukkaat ja riittävät hyvinvointipalvelut, saavutettava koulutus ja monipuolinen kulttuuritarjonta ovat tärkeä osa elinvoimaa. Oulun on oltava aidosti lapsi- ja perheystävällinen sekä turvallinen kaupunki kaikenikäisille. Keskustan ydinarvoja ovat heikommasta huolehtiminen ja ihmisten toimeliaisuuden mahdollistaminen. Keskusta toimii näiden arvojen mukaisesti yhteistyötä ja luottamusta rakentamalla. 

KUNTAVAALIEHDOKKAAT 2021:

224 Aittakumpu Pekka, kansanedustaja, pastori

225 Alakangas Jani, sivistysjohtaja, KM

226 Arvola Markku, yrittäjä, eläkeläinen

227 Aula Matti, insinööri

228 Erävuori Olavi, opiskelija

229 Haapalainen Timo, tekninen IT-tukihenkilö

230 Haho Urho, yrittäjä

231 Halonen Paula, eläkeläinen, perushoitaja

232 Harju Janika, sosiaalityöntekijä, varhaiskasvatuksen opettaja

233 Heikkilä Olli, erikoislääkäri, musiikin maisteri

234 Hekkala Urpo, FM, opettaja

235 Helanen Suvi, projektipäällikkö, säätiöasiamies

236 Huhtala Pekka, diplomi-insinööri, konsultti

237 Huttunen Aune, toiminnanjohtaja, opettaja

238 Hämeenniemi Raimo, asiakkuuspäällikkö

239 Irjala Marja, kasvatustieteen tohtori, ekonomi

240 Jauhiainen Miika, opiskelija

241 Järnström Mauri, FM, opinto-ohjaaja

242 Kaartinen Mirja, toiminnanjohtaja, sosionomi (AMK)

243 Kainua Pekka, TM, osaston johtaja

244 Kauppila Anu, toimittaja, opiskelija

245 Kauppila Lauri, myyntineuvottelija

246 Kauppinen Mikko, metsänhoitaja, ekonomi

247 Kisner Susanna, sairaanhoitaja, terveystieteen maisteri

248 Knuutinen Jouko, aluejohtaja evp

249 Kolmonen Jukka, seurakuntapastori, yrittäjä

250 Kontio Mira, yrittäjä, vanhustyön asiantuntija

251 Koskela Matti, opiskelija

252 Krogerus Marjatta (sit.), eläkeläinen, rehtori emerita

253 Kälkäjä Mikko, sosionomi (AMK)

254 Laitila Markku, projektipäällikkö, yrittäjä

255 Launonen Esa, lehdenjakaja

256 Lehenkari Petri (sit.), professori

257 Lepistö Anna-Kaisa, kotiäiti, myyjä

258 Leskelä Eveliina, kasvatustieteiden kandidaatti, Keskustaopiskelijoiden puheenjohtaja

259 Leskelä Jorma, vanhempi konstaapeli

260 Lohi Luukas, opiskelija

261 Lukka Veli-Matti, aluepäällikkö

262 Luukkonen Petri, FM, yrittäjä

263 Lyttinen Anne, lähihoitaja, varaluottamusmies

264 Lääkkö Matti, diplomi-insinööri

265 Mainio Antti, KM, erityisopettaja

266 Mehtätalo Eevasisko, FM, tapahtuma- ja viestintäkoordinaattori

267 Metsola Juhani, LL, työterveyslääkäri

268 Mikkonen Lauri, yrittäjä

269 Moilanen Mauri, linja-auton kuljettaja

270 Myllyniemi Kari, poliisimestari, h.c., kunnallisneuvos

271 Mäläskä Arvi, lehtori

272 Määttä Jaakko, lähihoitaja, päivätoiminnan ohjaaja

273 Niemelä Simo, nosturin kuljettaja

275 Nikula Lauri, vanhempi konstaapeli, nettipoliisi

276 Nurkkala Eero, ohjelmistosuunnittelija

277 Nyembo Ibrahim, tarjoilija

278 Nykyri Anitta, kätilö

279 Näppä Anneli, varapääluottamusmies, sairaanhoitaja

280 Ojala Juho, opiskelija

281 Ojala Katri, rakennusarkkitehti

282 Paavola Mari, biologian ja maantiedon opettaja

283 Pajunen Talvikki (sit.), parturi-kampaaja

284 Paloniemi Merja, hankekehityspäällikkö

285 Parkkinen Eeva-Maria, KM, erityisopettaja

286 Pasanen Maria, tradenomi

287 Patana Tuija, arkkitehti

288 Paukkunen Sanna, päiväkodin johtaja

289 Pekkala Seppo, kengitysseppä, yrittäjä

290 Pienimäki Tuomo, fysiatrian dosentti, yrittäjä

291 Puolakka Ritva, merkonomi, eläkeläinen

292 Purola Heli, toiminnanjohtaja

293 Putula Miriam, filosofian ylioppilas

294 Pyky Kalle, opiskelija

295 Päkkilä Risto, insinööri YAMK, opettaja

296 Pöhö Markus, asianajaja

297 Rasinkangas Merja, ylikonstaapeli

298 Roth Tanja (sit.), erityistason seksuaaliterapeutti (NACS), kuntoutuksen ohjaaja (AMK)

299 Ruokola Jaakko, toimitusjohtaja

300 Räisänen Virpi (sit.), musiikin maisteri, ooppera- ja konserttilaulaja

301 Rätymaa Jussi, merkonomi

302 Salo Saska, lähihoitajaopiskelija, agrologi (AMK)

303 Salovaara Lauri, yrittäjä

304 Satomaa Samuel, kauppias

305 Siikaluoma Teuvo, alueasiamies

306 Similä Pertti, eläkeläinen

307 Sjögren Marjo, vanhempi rikoskonstaapeli, liiketalouden tradenomi

308 Soini Marko, toiminnanjohtaja, yrittäjä

309 Takkula Ilpo, myyntipäällikkö

310 Tapio Jere, yhteiskuntatieteen ylioppilas, erit. johtaminen

311 Tarvas Hannu, eläkeläinen

312 Taskila Joel, yrittäjä, opiskelija

313 Teirikangas Juha-Pekka, ohjelmistosuunnittelija, yrittäjä

314 Tikkakoski Saara, filosofian maisteri, tekninen kirjoittaja

315 Tikkala Sirpa, luokanopettaja, KM

316 Tuomaala Eija, päivähoitaja

317 Vakkuri Johanna, rakennuttajainsinööri, teknisten liikelaitosten johtokunnan jäsen

318 Vehkaperä Mirja, hallituksen puheenjohtaja

319 Vesala Juha-Pekka, sisustuskirvesmies

320 Vuollo Kari, tulliylitarkastaja

321 Wathen Essi, myyjä, agrologi AMK

322 Ylimartimo Timo, teknikko

323 Ylitalo Ilkka, toimittaja, eläkeläinen

Lopullinen sadan ehdokkaan lista täydennetty 4.5.2021.