Aloite: Onni-palveluliikenne Ylikiimingissä on suunniteltava uudelleen

Keskustan Oulun valtuustoryhmä on jättänyt valtuustoaloitteen, jossa esitetään että Onni-palveluliikenne Ylikiimingissä on suunniteltava uudelleen

Ylikiimingin alueella syyskuun alusta alkaen supistettiin huomattavasti Onni -palveluliikenteen palvelua ikäihmisille.

Nyt on käynyt ilmi, että nykyisen suunnitelman mukaisen liikennöinnin vuoksi ikäihmisten on hyvin vaikeaa käyttää Onnia. Kauppa- tai asiointireissu saattaa tulla jopa 8 tuntia kestäväksi.

Kaupunkipäiväksi ikäihmisille riittää yksi päivä eli perjantai, mikä nyt toteutuu.

Jotta ikäihmisten erilaisten palvelujen saatavuus onnistuisi, kuten verikoe- lääkäri- ja apteekkikäynnit sekä muu asiointi, ikäihmisille tulee Onni-palveluliikenteen reitit ja aikataulutus suunnitella uudestaan. Tämä onnistuu huomioiden/vähentäen koululaiskuljetuksia, jotka rajoittavat ikäihmisten palvelua, koska Onni palveluliikenteen resurssia on siirretty oppilaskuljetuksiin.

Oppilaitoksen koulukuljetukset tulee luonnollisesti tällöin varmistaa. Tämä voidaan tehdä esimerkiksi siten, että kuljetuksessa olevat oppilaat pääsevät olemassa olevilla reittilinjoilla kouluun, kun lukujärjestys suunnitellaan kuljetuksessa oleville oppilaille sen mukaisesti.

Siirretty resurssi oppilaskuljetuksiin tulee uudelleen suunnitella sekä arvioida ja palauttaa palveluliikenteen palveluja ikäihmisille. Suunnitelmassa tulee huomioida Ylikiimingin laaja maantieteellinen alue ja pitkät etäisyydet.

Keskustan Oulun valtuustoryhmä